Newhouse students win at Syracuse Press Club Awards

April 29, 2019

The Syracuse Press Club held its annual awards dinner April 27, and Newhouse students and media organizations walked away with wins in both the collegiate and professional divisions.

COLLEGE DIVISION

Best Radio News Story

  • First: NCC News, Sabrina Maggiore, “Plan to Exhume Former Spanish Dictator Sparks Controversy”
  • Second: NCC News, Elisa Candiotti, “SU Students Learn Life Lessons as They Help in Puerto Rico Recovery”

Best Print News Story

  • First: The Daily Orange, Catherine Leffert, Jordan Muller, Sam Ogozalek & Kennedy Rose, “SU suspends Theta Tau fraternity after video of ‘extremely racist’ behavior surfaces”

Best Television News Story

  • First: NCC News, David Edelstein, “Jewish Community Center security”
  • Second: NCC News, Michael Lehr, “Negev Bedouin Fight for Equality in Israel”

Best Radio Sports Story

  • First: NCC News, James Colgan, “The Bear”
  • Second: NCC News, Anthony Mazzini, “The Rise to Success from a True Freshman”

Best Print Sports Story

  • Second: The Daily Orange, Matt Liberman, “Redemption: Alton Robinson faced up to 20 years in prison on a robbery charge. Now he’s gearing up for a season leading the Orange’s defense.”

Best Television Sports Story

  • Third: NCC News, Jose Cuevas, “Boxer”

Best Radio Feature Story

  • First: NCC News, Ford Hatchett, “Country Nation”
  • Third: NCC News, Katie Zilcosky, “Stepping Up and Into a Healthier Life”

Best Print Feature Story

  • Second: The Daily Orange, Haley Kim, “The journey home: 5 Scotsmen biked more than 3,000 miles to commemorate the victims of Pan Am Flight 103”

Best Television Feature Story

  • First: NCC News, Karthik Venkataraman, “Banana Jack”
  • Second: NCC News, Chris Venzon, “Jacsen Kutic”
  • Third: NCC News, Tom Austen, “Peace by Design”

Best Multimedia Story

  • First: The NewsHouse, Bryan Cereijo & Jacob Gedetsis, “In this Corner”
  • Second: The NEHA Staff, NEHA magazine
  • Third: The NewsHouse, Hannah Malach, “Naloxone Nation”

PROFESSIONAL

Radio Sports Story

  • First: WAER-FM, Tim Leonard, “From the Pitch to the Gridiron”
  • Second: WAER-FM, Connor Federico, "The Eric Dungey Legacy”
  • Third: WAER-FM, J.D. Raucci, “Boeheim vs. Boeheim II: Coach coaches with and against his son”

Radio Sports Show

  • First: WAER-FM, Dana Grey, James Colgan & Connor Federico, “Countdown to Kickoff: Pregame for Syracuse v. Clemson”
  • Second: WAER-FM, Dana Grey, James Colgan, Jonathon Hoppe & J.D. Raucci, “Countdown to Kickoff: Pregame for Camping World Bowl”

NON-DAILY PRINT MEDIA

Human Interest Features/Series

  • First: The Stand, Juliana Whiteway, “Four generations of the Bright Family”

News Feature/Series

  • Second: The Stand, Ashley Kang, Divya Murthy, Bianca Moorman & Zachary Krahmer, “Prison to Family” series

Sports Story

  • Third: The Stand, Mike Zawisza and Kai Nguyen, “Kings of New York”

ONLINE JOURNALISM

Photos/Graphics

  • First: mysouthsidestand.com, Bob Gates, “Carefree Youth” (Community contributor)

Best Use Of Social Media By An Organization

  • Second: mysouthsidestand.com, Ashley Kang & Greg Munno

Multimedia Story

  • Second: mysouthsidestand.com, Saniya More, “Change Maker: Karen Loftin”

ALL PRINT

Critique

  • Second: The Stand, Lyle Michael, “Harriet Possesses Syracuse Stage”

Feature Photo

  • Third: The Stand, Jordan Larson, “South Side Photo Walk”

Congratulations, winners!