2018 Newhouse Award Winners

May 2, 2018

The annual Newhouse awards ceremony was held on May 1, 2018 in the Joyce Hergenhan Auditorium in Newhouse 3 to celebrate the accomplishments of the following exemplary Newhouse students. Congratulations, winners!

Class Marshal

Ronald Saldarini

Kelly Moran

Newhouse Scholar

Omneya Aboushanab

Thomas Austen

Madeleine Buckley

Elissa Candiotti

Bryan Cereijo

Jacob Gedetsis

Tessa Latrenta

Hope Meltser

Jacqueline Li Grace Page

Kennedy Patlan

Victoria Rodriguez

Giovanna Saccoccio

Delaney Van Wey

Allison Wahl

University Scholar

Jacob Gedetsis

Jacqueline Li Grace Page

 

A. William Bluem Award

Jessica Mintz

Rayna Mohrmann

Bertram J. Davis Scholar Award

Molly Bolan

Bob Heisler Award for Excellence

Sam Fortier

Alexa Torrens

Catherine L. Covert Research Award

Jiyoung Lee

David Rubin First Amendment Prize

Tobenna Attah

Marianne Barhélemy

Michael Burke

Kelsey Thompson

Dean's Service Award

Alex Álvarez

Alexandra Ambrose

Kelsey Geisenheimer

Chazz Inniss

Marisa Joachim

Dearbea Walker

Deborah Fink Green Award

Lauren Grubb

Kennedy Patlan

Don Edwards Broadcast Journalism Award

Nicole DeMentri

Dr. Frank Meola Photography Prize

Bryan Cereijo

Edward L. Hersh Award

Kelsey Davis

Matthew Gehring

Feinberg Dissertation Support Award

Gina Gayle

George Plavocos Award

Matthew Gehring

Katie Zilcosky

Glenn Steinfast Award for Excellence in Documentary Film Production

Jacqueline Li Grace Page

Gordon J. Alderman Memorial Prize

Jacob Greenfeld

Matthew Mitchell

Elizabeth Gena Lucas Pemstein

Graduate School Master's Prize

Peter Benson

Chandler Condrone

Jamie Jenson

Alexis Jones

Gabriela Julia

Rayna Mohrmann

Isaac Napell

Kristen Paterno

Lileana Pearson

Jerald Pierce

Andrew Wirzburger

Harry D. Meyers Memorial Prize in Advertising

Jessica Beyer

Justina Hnatowicz

Heather L. Fleischman Memorial Scholarship

Mary Catalfamo

Stacy Fernández

Divya Murthy

Henry J. Leader Memorial Prize in Editing

Alexa Torrens

Henry J. Wolff Prize

Michael Burke

Jacob Gedetsis

McKenna Moore

Irene M. Sholkin Prize in Script Writing

Alex Álvarez

Matthew Epstein

Jeff Licata Photography Award

Samuel Lee

Julie Mendez Diversity and Inclusion Award in Public Relations

Sydney Tukes

Lauretta H. McCaffrey Journalism Prize

Nicholas Dugan

Louise Schiavoni Prize

Saniya More

Magazine Faculty Award for Seniors

Madeleine Buckley

Caroline Colvin

Erica Petz

Caroline Schagrin

Maria Riccardi Scholarship

Megan Falk

Casey Russell

Taylor Watson

Mary Zoretski Key

Jacqueline Homan

Most Promising Advertising Student

Elaina Berkowitz

Hairol Ma

Newhouse Advertising Department Award for Academic Excellence

Christine Coy

Alexus Martin

Newhouse Advertising Student of the Year

Bryan Allman

Sophia Kardaras

Newhouse First-Year Achievement Award

Jenna Fink

Eric Storms

Daijha Thompson

Oh, The Places You'll Go Award

Chase Guttman

Julia Haber

Public Relations Certificate of Achievement

Linsey Armstrong

Katherine Arts

John Boudreau

Lauren Cifra

Jena Daggett

Brooke Hirsheimer

Amanda Peterson

Sheryl Nathans Excellence in Reporting Award

Colleen Callander

Society for News Design/Marshall Matlock Designer of the Year

Katherine Czerwinski

The Charnice Milton Award for Excellence in Community Journalism

Jamie Jenson

Zachary Krahmer

The John Mitchell Award for Sports Reporting

Matthew Liberman

The Magazine Department Award for Excellence in Editing

Tess Berger

Alexa Diaz

Chazz Inniss

Kathryn Krawczyk

The Multimedia Photography and Design Department Prize in Graphic Design

Hope Meltser

The Multimedia Photography and Design Department Prize in Immersive Media

Lenny Martinez

The Multimedia Photography and Design Department Prize in Motion Graphics

Lucy Naland

The Multimedia Photography and Design Department Prize in Video Production

Serhii Korovainyi

The Public Relations Department Chair Award for Leadership

Shonnan Usman

The Public Relations Public Service Award

Kelsey Geisenheimer

The Radio-TV-News Power Producer Award

Allison Wahl

The Samuel V. Kennedy III Award for Newspaper Editing

Sara Swann

The William Doescher Outstanding Public Relations Master's Degree Student

Derrick Ingle

The William P. Ehling Award

Angela Anastasi

William Glavin Award for Excellence in Magazine Writing

J. Garet Bleir

Nicole Engelman

Sam Fortier

Abby Sugnet